Motosiklet Çanta Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklette çanta seçimi oldukça detaylı ve çok yönlü bir konudur. Kimi sürücü motosikletin genel görünümünün bozulacağı düşüncesi ile çanta takmak istemez. Fakat sürücünün burada düşünmesi gereken temel ihtiyaçlarını muhafaza edebileceği bir depolama alanı olması gerekliliğidir. Estetik kaygılar ön planda olduğunda olası zorluk ve ihtiyaçlara karşı donanımsız kalmak mümkündür. Çanta içerisinde taşınabilecek kilit ekipmanları, tamir kiti, sarf malzemeleri gibi bazı temel öğeler yerine göre önemli hale gelebilmektedir.

Çanta seçiminde en önemli kriterler sağlamlık, motosiklete uygunluk, sürüş güvenliği açısından dengeyi koruma, ihtiyacı karşılayan hacim ve şekilde olmasıdır. Ekonomik estetik kaygıların ikinci planda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Hemen her aksesuarda olduğu gibi çanta ve bağlantı parçaları da bir maliyet gerektirir. Çanta seçimi yaparken maliyet kadar çantayı kullanım amacımız ve ihtiyaçlarımızı da göz önünde bulundurmalıyız.

Depolama alanı olarak motosiklet çantaları

 • Kask/kasklar (yolculu sürüşler için),
 • Kilit ekipmanları,
 • İlk yardım malzemeleri,
 • Çadır vb. kamp malzemeleri,
 • Alet seti ve sarf malzemeleri,
 • Özel durumlarda (market vs.) taşınabilecek her türlü malzeme için gerekli olabilecek alanı bizlere sağlamaktadır.

Diğer bir konuda artçı/yolcu ile kullanılan durumlarda oluşan gerekliliktir. Bu tür durumlarda artçı çantaya dayanarak yolculuk yapabilmekte ve kendisini güvende hissetmektedir. Tabi bu durumda sağlam ve kaliteli bağlantıları olan çantalar daha da önem kazanmaktadır.

Motosiklet Çanta seçimi sırasında öncelikle ihtiyaçlar tespit edilir;

 • Çantada ne taşınacak?
 • Kaç kişinin eşyası taşınacak?
 • Yolculu sürüş yapılacak mı?
 • Uzun yol, kamp gibi aktiviteler yapılacak mı?
 • Bütçe nedir?
 • Arka, yan çanta tercihleri nelerdir? Gibi konular açıklık kazanmalı ve zaten maliyetli olan bu aksesuarın seçimi en uygun ve doğru şekilde gerçekleştirilmelidir.

Motosiklet Çanta Çeşitleri

 1. Arka çanta
 2. Yan çantalar
 3. Depo üstü çanta olmak üzere çeşitlere sahiptir.

Bir başka seçim kriteri de çantaların büyüklükleridir. Tüm motosiklet çanta çeşitlerinde değişik ebatlarda farklı seçenekler mevcuttur. 25 lt den başlayan küçük hacimli çantalar 30,33,40 lt ve büyük kategoride sayabileceğimiz 49,50,52 ve 55 lt  seçenekleri de mevcuttur. Burada belirleyici olan ihtiyaçlardır.

Tabi burada ihtiyaçları göz önünde bulundururken bir noktayı da kaçırmamak gerekir. Çanta seçimi yaparken ihtiyaç kadar motosiklete uygunluğu da önemlidir. Motosikletin büyüklüğü, taşıyabileceği maksimum ağırlık, denge sağlayabilmek için uygun olması gibi durumlarda mutlaka değerlendirilmelidir.

Piyasada çok farklı fiyat, büyüklük ve tipte çanta bulunmaktadır. Güvenli ve doğru çanta seçimi sayarken sağlamlık da göz önünde bulundurulmalıdır. Çantaların ve bağlantılarının çeşitli kaza durumlarında kolay kırılmaması, esnek yapıda olması gibi özellikleri önem kazanabilmektedir. Sırf ekonomik kaygılarla yapılacak bir seçim çeşitli kötü sonuçlar doğurabilir.

Bağlantı aksamı ve/veya çantanız sağlam değilse taşıdığınız malzemeler düşebilir, yolcu taşıyorsanız düşüp yaralanabilir, arkadaki araç düşenlerden dolayı kaza yapabilir, ihtiyaç duyulan eşyalar yola saçılacağından kayba uğranabilir. Çantanın kırıldığını/parçalandığını fark edilse bile dağılan eşyaları taşıma sorunu olacağından büyük zorluklar çekilebilir.

Bazı motor modelleri arka çanta ile birlikte yan çanta takılmasına da olanak verebilmektedir. Bunlar için de yine öncelikli olarak orijinal ve önerilen tip ve bağlantı ekipmanı dikkate alınmalıdır. Ya da farklı tercihler varsa güvenli, sağlam, motosiklete uygun ve ihtiyacı karşılayanlar ön planda olmalıdır.

Ayrıca motosiklet çanta üstü çeşitli ek yükler için kullanılabilecek ufak bağlantı parçaları, çanta aydınlatmaları, bagaj lastikleri, yumuşak dokulu taşıyıcılar gibi çeşitli seçenekler de mevcuttur. Farklı markalar, farklı kaliteler, oldukça geniş bir yelpazede değişik pek çok alternatif sunmaktadır. size en uygun olanı seçebilmeniz dileği ile.