Motosiklet de diğer kara taşıtları gibi bizi bir yerden başka bir yere götüren bir araçtır, diyerek tek cümlede de özetleyebilecek iken, neden hakkında saatler süren konuşmalar yaptığımız, yeri geldiğinde tartıştığımız bir nesne haline geliyor motosiklet?

Bu soruya cevap olarak başka bir soru sormak gerekir. “Neden masa başı bir işte çalışırken giydiğimiz ayakkabılar birbirlerine benzese de aslında birbirlerinden farklı? Kimisi daha sportif kimisi ise daha ciddi ayakkabı modelleri seçerken, bazılarımız ise aynı ayakkabının farklı numaralarını giyiyor? Motosiklet de bir ayakkabı gibi kişisel bir nesnedir. Fiziksel ölçülerimize göre seçebileceğimiz gibi kullanım amacımıza göre de tercihler yapabiliriz. Hatta nasıl aldığımız bir ayakkabıyı kalıba koyup bekletip genişlemesini sağlıyorsak, bir motosikleti de alıp, kendimize göre özelleştirebiliriz.

İşimiz evimize yakın ise ve ara yollardan giderken düşük cc’li bir motor tercih ettiğimiz gibi tatile çıkarken de yine motorla seyahati tercih ediyorsak her iki işi de bir arada yapabilecek çift amaçlı bir motor da kullanabiliyoruz. Hatta bazı kullanıcılar motosiklete o kadar aşık ki, garajlarında birden fazla motor bulundurup, o günkü ruh hallerine göre bile tercih yapıp, çok enerjiklerse naked motoruyla işine gidip, sakinlik aradığı bir gün ise ikinci motoru olan scooter’ı ile işe gidebiliyor. Bunlar gibi çeşitlendirebileceğimiz onlarca sebep yüzünden motosiklet bir taşıttan çok kişisel bir makineye dönüşüyor. Tehlikeli bir makineye… Evet tehlikeli bir makine dedik öyle değil mi. Nerden çıkıyor bu tehlike şimdi ona göz atalım. Az tehlikeli denebilecek bir işten başlayalım, mesela bahçıvanlık. Makaslarla, tırmıklarla, kimyasal böcek spreyleriyle çalıştığınız bir ortam var. Makası veya tırmığı kullanırken eldiven takmalı, kimyasal sıkarken de gözlük takmalısınız en basiti. Yani iş kıyafeti giyersiniz.

eski-motosiklet-3026746
Gorsel: https://motorcycletimeline.com/1890-1899/

Şimdi bir tersaneye gidelim, işçilerin neler giydiğini anımsayın. Peki ya motosiklet de bir iş makinesi sayılmaz mı? Onu kullanırken de onun kullanımından doğacak tehlikelerden bizi koruyacak kıyafetler giymiyor muyuz?

Peki; hepsini yaptık, motosikletimizi seçtik, kıyafetimizi aldık, hazır mıyız? Yine bir örnekle gidelim.

Eve yeni bir elektronik eşya aldık, ya da bir mutfak aleti, en basiti bir espresso makinesi. En azından bir kere açıp kullanım kılavuzuna bakarsınız. Üzerindeki hangi düğme ne işe yarar öğrenirsiniz. Motosiklet de böyledir. Hepsi viraj dönebilir, fren yapabilir, iki teker üzerinde gidebilir ama bunu en iyi şekilde yapmak sizi kazalardan korur, hayatta bırakır. Bu yüzden motosiklet kullanmasını bir espresso makinesini kullanmaktan çok daha fazla ciddiye alıp eğitimini iyi bir kurumdan veya kişiden alıp, yola öyle çıkmalısınız.

chrome_myp7uk0jhu-3190500

Her atlattığımız badireyi de bir fırsat bilip, neden böyle oldu diye dersler çıkartıp, eğitimi tekrarlamalıyız. Unutmayalım, motosiklet iki teker ve ivmelenme kabiliyeti sayesinde içimizdeki en sakin kişiyi bile bambaşka birine dönüştürüp, içgüdülerinin esiri yapabilir. İşte aslında motosiklet üzerine binip de düşüncesizce sağ bileği oynatarak kullanabileceğimiz bir araç değildir. Tehlikeli ama keyif veren bir iş makinesidir. Keyfimize, boyumuza posumuza göre birbirinden tamamen farklı yüzlerce modelden birini tercih edebiliriz. Hal böyle olunca da motosiklet bizi işe götüren, ve piste çıkıp yarışabileceğiniz bir araç ya da dünyanın öbür ucuna götüren bir yol arkadaşı olabilir.

Motosiklet kesinlikle basit bir iki tekerlekli değildir. Onu önemseyin, kendinizi de..

Motosiklet Aslında Nedir? @ride2world anlatıyor !!!” yazısında 3 düşünce

  1. Mehmet VARDAR diyor ki:

    Yazınızı zevkle okudum devamını bekliyorum. Motosiklet üzerinde binlerce kilometre yaptınız birçok ülke gördünüz hayalimi yaşıyorsunuz????. Kazasız belasız eğlenceli sürüşlerdilerim.

  2. Özge kurtul diyor ki:

    Hem motorsiklet hem de kampları ilgili deneyimlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum 💞👏 👍

Yorumlar kapatılmıştır.