On yıl öncesine kadar elektrikli motorlardan bahsetmek bilim kurgu filminden bahsetmek gibiydi. ancak bugün motosiklet endüstrisinde seri üretim yapılan gerçek bir ürün. Yakın gelecekte tüm motosikletler elektrikli motora sahip olabilir.

Elektrik motorunu bir motosiklt üzerinde verimli çalıştırmak yıllar sürdü. Bu konudaki ilk fikirlerin 1890’larda ortaya çıkmasına ve patentlerinin alınmasına rağmen, elektrikli motorların motosiklet pazarının önemli bir parçası haline gelmesi sadece 5 yıl öncesine dayanmakta.

elektrikli motor
modamotor 50cc motosiklet, motosiklet aksesuarları, bisiklet, motosiklet ekipmanları

Akü ve enerji aktarım teknolojilerinin gelişmesi ile üreticiler elektrik motorunu motosiklet üzerinde verimli bir şekilde çalıştırmayı başardı. Günümüzde birçok popüler motosiklet markası yüksek performanslı prototipler üretmek için kolları sıvamış durumda.

Elektrikli motorlar nasıl çalışır?

Bir elektrik motorunun çalışma prensibi, sıvı yakıt kullanan motorun çalışma prensibine çok benzer. Her iki durumda da motosikletler mekanik enerjiyle çalışır, ancak elektrikli motosikletler sıvı yakit yerine elektrik enerjisi kullanır.

Elektrikli motorlar tek şarj ile 40 ila 120 km gidebilmelerini sağlayan elektrik motoruna sahiptir. Genellikle bir motosikletin akü ömrü teknolojisine göre 2 ila 10 yıl arasında değişir. bu sürenin sonunda değiştirilmesi gerekir.

Günümüzde elektrikli motorlar, motosiklet, otomobil ve engelli araçları dahil olmak üzere birçok ulaşım aracında kullanılmaktadır.

Birçok ulaşım ihtiyacı için elektrikli motosikletler şehirde sürüş için mükemmeldir bir seçimdir. Şehir trafiğinde sürekli durup kalma zorunluluğu bile elektrikli motosiklet için bir enerji elde etme fırsatıdır. Dur-kalk sayesinde, aküler rejeneratif frenleme ile şarj edilebilir ve böylece daha uzun süre dayanır.

Elektrikli motosikletlerin avantajları

Tüm elektrikli araçlar gibi motosikletler de çevreyi koruma adına faydalıdır. Elektrik motorları sıvı yakıt kullanan motorlardan daha temizdir çünkü atık üretmezler ve atmosferi kirletmezler. Sadece çevre faktörü bile elektrikli scooter almak için başlı başına bir nedendir,ancak elektrikli scooterların daha birçok faydası vardır.

Elektrikli motorlar benzinli motorlardan daha sessizdir, çünkü elektrik motorunun içinde yakıtın yanmasından kaynaklı bir patlama gerçekleşmez.

Elektrikli Scooter’lar daha ucuzdur. Sürekli bir bakım gerektirmezler, çünkü bir elektrik motorunda yağ deposu ve egzoz borusu gibi bileşenler yoktur.

Ekonomik tasarrufların ve çevreye saygının ötesinde, elektrikli motosikletler çok verimlidir. Motor doğrudan ivmelenir, böylece sürüş sırasında binicinin vites değiştirmesi gerekmez.

Lityum-İyon Aküler

Çoğu elektrikli motosiklet artık eski kurşun-asit akülerini kullanmıyor. Bu akülerin yerine lityum-iyon piller kullanılmakta. Bu piller ev ortamında şarj edilen akülü tekerlekli sandalye gibi araçlarda güvenlik ve dayanıklılık açısından daha da önem kazanmaktadır.

Bu enerji kaynakları geleneksel akülere göre daha hafif olmasının yanı sıra, daha yüksek bir enerji yoğunluğuna da sahiptirler. Lütyum-İyon aküler bir motosikletle 120 km yolculuk edilmesini sağlayabilir ve sadece 3-4 saatte şarj edilebilir.

Lityum iyon aküler elektriği daha verimli aktarır ve motoru hızlı başlatır; çünkü lityum daha düşük bir empedansa sahiptir ve enerjinin dengeli iletilmesini sağlar.

Lityum aküler kurşun asit pillere göre daha çereci sayılabilir. Kurşun asit piller çevreyi kirletebilecek zararlı asitler içerir.

Tüm özellikler lityum-iyon pillerin motor endüstrisinde yaygın kullanılmasına neden olmaktadır.

Elektrikli motosikletler için teşvikler

Son yıllarda elektrikli motosiklet satışı önemli ölçüde arttı. Yakıt tüketiminden tasarruf ve çevreyi koruma imkanı elektrikli motorları dünya çapında yaygın bir ulaşım şekli haline getirmiştir.

Elektrikli motosikletler, muadili olan benzinli modellerden daha ucuz değildir ancak, bazı vergilerden muaftır ve ehliyet konusunda avantajlar sağlar.

Elektrikli motor uzun yolda belirli bir hıza ulaşamayacağından trafiğe uyum sağlayamayabilir, bu nedenle şimdilik yalnızca şehir içinde kullanabilirsiniz. Diğer motorlarda olduğu gibi elektrikli modeleri kullanan kişilerin kask takması zorunludur.

Elektrikli araçların yayılması ile artık benzin istasyonlarında şarj üniteleri bulunmaktadır. Akü menzilinizi aşan bir yolculuk yapacaksanız yolunuzun üzerinde şarj ünitesi bulunan bir benzin istasyonu olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Elektrikli motorların tutulması kesinlikle faydalarından kaynaklanmaktadır. Benzinli motorların bakım maliyetlerinden ve yakıt tüketiminden tasarruf ederek çevresel etkiyi büyük ölçüde azaltır. Elektrikli motosikletlerin egzoz borusu yoktur , çünkü atmosfere herhangi bir zararlı gaz yaymazlar. Bu özellikleri sayesinde elektrikli motorlar gelecekte tüm motosikletelere takılabilir.

ModaMotor, 2tekerci ruhundan gelen tutkuyla motosiklet sahiplerine her konuda destek olmayı görev edinmiştir. Gerek yeni motosiklet alımında, gerek ikinci el motosiklet tedariği, gerekse yedek parça ve servis konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Başta 50cc ticari motosikletler olmak üzere elektrikli scooter, elektrikli yük taşıma, üç teker araçlarda ister sıfır ister ikinci el seçeneklerimiz her zaman mevcuttur.

ModaMotor Bursa’da yerli motosiklet üreticilerinin bir çoğunun yetkili satış mümessili ve servis sağlayıcısıdır.