Elektrikli Motosikletler

Elektrikli motosikletler bilim kurgu filmlerinden çıkıp günlük hayatımıza çoktan girdi bile. Dünyada en fazla ilgi gören, teknolojisi ve tasarımıyla fark yaratan elektrikli motosikletleri sizler için bir araya getirdik.

Vespa Elettrica

Vespa Elettrica Anlık olarak 4 kWs, sürekli olarak 2 kWs güç ve 200 Nm tork üretiyor, 4 zamanlı aratmayacak bir performansa sahip. 4 saatte tamamen şarj olabilen Vespa Elettrica, tek şarjda 100 km yol kat edebiliyor.

vespa-elettrica3-6368498
Vespa Elettrica

Lightning Strike

Lightning Strike Motosikletleri beş yıldır üretiliyor. 240 km menzile sahip bu elektrikli motosiklet 35 dakikalık şarj süresi ile ilgi odağı haline geldi. Saatte 240 km hıza çıkabiliyor ancak Strike’ın temel mimarisi hakkında çok fazla şey bilinmiyor.

Lightning Strike
Lightning Strike

ZERO SR

Zero’nun SR, harika görünümlü bir motosiklet. Kaliforniya merkezli şirket, yetenekli e-bike üretimine yabancı değil. SR, yol tutuşu, güç ve estetik açısından mükemmel. 360km menzile, saatte 160 km maksimum hıza ve 458 kiloluk boş ağırlığa sahip. BU performans 14,4 kWh aküsü ile mümkün olabiliyor. Şarj süresi biraz uzun, 9,8 saatte tam dolabiliyor.

Zero SR

Cake Kalk

Cake’s Kalk ödüllü bir tasarım. Fütüristik stil ve arazi yönünü birleştirmesinin yanı sıra gelişmiş menzil ve hız da sunarak şehir içi gezintileri bir teklif haline getiriyor. Şehirden sıkılıp dağ bayır gezmek isteyenleri de yolda bırakmıyor. Yetenekli bir süspansiyon sistemi, hafif şasi ve ince gövdeli bu elektrikli motosiklet, 2,6 kWh lityum iyon piliyle, 2.5 saatlik şarj süresi, 135 km menzil ve saatte 90km hız olanağı sunuyor.

Cake Kalk

Tarform Elektrikli Motosiklet

Tarform firmasının kendi adını taşıyan elektrikli motosikleti, urban yarışçı tipinden ilham alıyor ve estetik açıdan hoş silüeti var. Ayrıca bu elektrikli motosiklet aynı zamanda tamamen özelleştirilebilir olarak sunuluyor ve diğer motorların çoğunda olmayan kişiselleştirme seçenekleri var.

Menzil, hızlı şarj ve iyi bir sürüş deneyimi için daha büyük akülere sahip. Dört saatlik hızlı şarj süresiile 145 km menzili var. Dijital olarak entegre edimiş sistem optimizasyonları ve doğrudan akıllı telefonlara gönderilebilen servis-bakım hatırlatıcılarına sahip. Motosikletin azami sürati, beygir gücü ve performans özellikleri biraz düşük. Fabrikası ön sipariş alıyor.

tarform elektrikli motosiklet
Tarform

Harley-Davidson LiveWire

Harley Davidson’un LiveWire motosikleti endüstrinin en çok beklenen konseptlerinden biri olarak görülüyordu ancak sonradan konseptinin temelinin iyi olmadığı düşünülmeye başlandı.

Şık üstyapısı, güçlü elektrik motoru ve efsanevi markasıyla 2tekercilerin ilgisini yeniden kazandı. Yuvarlak, aerodinamik panelleri, keskin kenarları ile sportif bir görünüme sahip. 15,5 kWh aküsü sayesinde, 0’dan 100’e üç saniyenin biraz altında çıkabiliyor ve saatte 155km/h maksimum hıza sahip. 1 saatlik şarj ile 225 km menzile sahip olan motosiklet 74 beygir gücü üretebiliyor.

Harley-Davidson LiveWire
Harley-Davidson LiveWire

Energica EGO

Energica Ego çok yönlü bir yarışçıya göre tasarlanmış güçlü bir İtalyan elektrikli motosikletidir. F1 ve Le Mans mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından tasarlanan motor toplamda 145 beygir gücü üretebilen 107 kW’lık yetenekli bir motor sunuyor.

Motosikle saatte 240km hıza 143 lb-ft torka ve şarjlar arasındaki süreyi minimumda tutmak için 150km menzile sahip. 0’dan 100’e 3 saniyede çıkabiliyor. Motosiklet yaklaşık 3,5 saat içinde yüzde %100 oranında şarj edilebilir.

 Energica EGO
Energica EGO
Energica EGO
Energica EGO

Lito Sora

Lito’s Sora, başka bir yarışçı ve geleneksel standartlara göre bile yenilmesi zor benzersiz bir estetiğe sahip. Motosikletin performansı saatte 193 km/h maksimum hıza ulaşıyor, yine 193 km menzili ve 10km’ye üç saniyenin altında ulaşabiliyor. Motosiklet baştan aşağı hafif karbon fiberden giyinmiş, öncekinden yüzde 50 daha güçlü bir bataryaya sahip.

Lito Sora Elektrikli Motosiklet

Arc Vector Elektrikli Motor

Bu fütüristik motor, zarif mimarisi ile görsel çekiciliği yüksek seviyelere çıkarmış. Entegre sistemler ve çılgın teknoloji bu motoru elektrik motosiklete eğimli diğer tüm şirketler için dikkate alınması gereken bir güç haline getiriyor. 95 kW pil sistemi sayesinde saatte 205 km maksimum hıza, 2.7 saniyede 0-100km hızlanma süresine ve 434km menzile sahip.

Motorun ön kaplamasının altında, yol eğriliğine kolayca adapte olan göbek direksiyon tasarımı, dik tırmık ve sert şasi ile binicilere yol tutuş yeteneklerini azaltmayan bir platform vaat ediyor. Ve gerçekten benzersiz bir şekilde, Arc Vector, HUD tabanlı bir Ark Pilot Sistemi ve üç farklı uyarlanabilir sürüş modu sunuyor.

Elektrikli Motosikletleri yakın takip altında tutmaya devam edeceğiz.