Bisikletlerin sürüş amacınıza uygun olarak geliştirilmiş modeller vardır. Örneğin; standart bisikletler ile dağ bisikletleri arasında farklar vardır. Aynı zamanda bisiklet özellikleri vites sayısına göre de değişmektedir. Yetişkinler için 21 vitese kadar çıkan bisiklet modelleri tercih edilirken, küçük yaş gurubu için 18 vitese kadar tercih edilebilir.

Tabi ki bu durum sürücünün tecrübe kullanım amacı ve kas gücüne bağlı olarak değişebilir. Tasarım olarak yetişkin bisikletleri, çocuk bisikletleri, standart bisikletler, dağ bisikletleri, arazi bisikletleri ve cross gibi farklı modelleri vardır. Yeni bisiklete başlayanların kullanım alanları daha sade olacağı için standart 21 devirdeki bir bisikleti tercih edebilirler.

Bisiklet Modelleri ve Özellikleri Yaş grubuna göre tercih edeceğiniz bisikletlerin bakım ve onarımına özel olarak söküp takılabilir modelleri de vardır. Günlük hayatta kullanabileceğiniz ya da spor amaçlı tercih edeceğiniz bisiklet türleri vardır. Bisiklet sürmede konfor ve kalite arıyorsanız ismini duyurmuş markaları tercih edebilirsiniz.

Uzun ömürlü alınan bisikletler için modifiye eklentileri de yapılabilir. Bisikletin kendi dış görüntüsü dışında eklemeler yapmak isterseniz modelini ona göre seçmeniz gerekir. Standart bir bisikleti spor amaçlı kullanmak isteyenler için takıp çıkarmalı kullanım araçları vardır. Bisiklet led ışıkları ve aynaları gibi daha bir çok aksesuarı bulunan özel tasarlanmış modeller vardır. Sporcuların severek kullandıkları cross bisikletleri, arazi bisikletleri ve dağ bisikletleri ile özel üretimini sağlayabileceğiniz bisiklet firmaları vardır.

Kullanım Amacına Göre Tercih Edilmesi Gereken Bisikletler Günlük hayatınızda bisikleti ne zaman ve nerelerde kullandığınız önemlidir. Gezmek amaçlı kullanıyorsanız standart olarak dizayn edilmiş bir şehir bisikleti tercih edebilirsiniz. Spor yapmayı seviyor ve uzun yolculuk yaparak bisiklet kullanıyorsanız cross modelleri tercih edebilirsiniz. Daha çok dağ etekleri ve arazi alanlarında gösteri amaçlı seçtiğiniz bisikletlerin arazi özelliğine uygun olması gerekir. En önemlisi de lastik ve jantlarının buna uygun olması gerekir. Gösteri amaçlı kullanılan ve fazla süspansiyonu olan orta büyüklükte bisikletlerde vardır. Çocuklara özel küçük ve kolay sürülebilen 3 veya 4 tekerlekli bisikletlerde üretilmiştir. Kız çocukları için onların beğenerek ve isteyerek sürecekleri oyuncak şeklindeki bisikletler tercih edilebilir. Aynı şekilde erkek çocukları içinde farklı görsel modellerde seçim yapmak mümkün.

İyi Bir Bisiklet Nereden Anlaşılır? Uzun ömürlü bir bisiklet almak istiyorsanız bazı kurallara dikkat etmeniz gerekebilir. Bisikletler görsel olarak şık dizayn edilmiş olabilir fakat önemli olan kullanmaya başladığınızdaki icraatıdır. Süspansiyonlu bisikletleri tercih etmeniz kullanımı daha kolay hale getirecektir. Ve özellikle engebeli arazilerde bisiklet sürerken zorluk çekmezsiniz. Aynı zamanda bisikletin tekerlek kalınlığı ve jant uzunluğu önemlidir.

Uzun jantlı olan bisikletleri kullanmak yorucu gelebilir çünkü tekerlek boyu büyük olduğu için pedala daha sık basılması gerekir. Orta seviyedeki jantlar ise tercih edilebilecek modellerdir. Yerden yüksekliği normal olup, herkesin bacak boyuna uygun olarak geliştirilmiştir.

Bisiklet Tamir ve Bakımı Bisikletlerin üretim şekline göre katlanabilir ve sabit kalan modelleri vardır. Örneğin, bisikleti süreceğiniz yere göre parçalarını değiştirebileceğiniz kaliteli ve çok amaçlı bisikletler varken standart bisikletler de vardır. Bu iki türün bakımları birbirinden farklıdır. Çok amaçlı olan bisikletlerde tak çıkar özelliğinin olmasından dolayı birçok ekipman eklemesi yapılır. Bisiklet yeniden tasarlanmış gibi olur. Bu yüzden parçalarını taşımak ya da ona göre hazırlamak için bir takım bakım ve tamirden geçmesi gerekir. Standart olan bisikletleri düz alanlarda kullanabilirsiniz ya da günlük hayatınızda tercih edebilirsiniz. Çok büyük bakım ve tamir istemez. Zincir atması ve yağ problemlerinin dışında bir sorun teşkil etmez.

Nereden Bisiklet Satın Alınabilir? Bisiklet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hemen hemen birçok yerde bisikletin satıldığını görebilirsiniz. Standart bisiklet istiyorsanız birçok mağaza ya da bu işle ilgilenen iş yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Fakat almak istediğiniz bisiklet spor ve diğer farklı amaçlarda kullanmak içinse bisiklet firmasından, spor malzemeleri konusunda ismini duyurmuş iş yerlerinden ya da güvendiğiniz herhangi bir yerden satın alabilirsiniz. Tek başınıza sürebileceğiniz bisikletler dışında aile boyu sürebileceğiniz çok amaçlı bisikletlerde vardır. İyi ve garanti bir bisiklet almak istiyorsanız; ismini duyurmuş, birçok modeli olan, garantili ve birden fazla şubesi olan bisiklet markalarından birini tercih edebilirsiniz.