Ön teker özgürlüğün, arka teker hedefe ulaşmanın sembolüdür.

2teker kullanmayanlar… Merhabalar iki teker sevdalıları,hep motosiklet kullananlar için yazılar yazılır, gezi notları detaylı anlatımlar sunumlar yapılır, peki ya kullanmayanlar?

Onlar içinde bir şeyler yapmak gerekiyor.Motosiklet kullanan, binlerce hatta on binlerce nüfuslu bir aileyiz, peki ailemizi büyütmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için neler yapıyoruz?

Motosiklete binerken aldığınız o zevki anlatmak yerine, bizlere yöneltilen nereden geliyorsun, nereye gidiyorsun, bununla mı geldin, şeytan işi bu nasıl biniyorsun ve o kadar yol bununla gidilir mi gibi sorularla karşılaştığımızda kasıla kasıla küçük cevaplar veriyor ve çoğu zaman geçiştiriyoruz.

Halbuki motosiklet kullanan bireylerin diğer bireylere nazaran fazlaca farklılıkları oluşur.Bunlardan birkaçını altta sıralayalım ve kendimizce açıklamasını yapalım;

Durumsal Farkındalık

Motosiklet kullanan bireyler diğer araç kullanıcılarına nazaran daha dikkatlidir, içinde bulunduğu durumu o an değerlendirip strateji geliştirmekte profesyonelleşir, hatta bu  farkındalık bireyin normal hayatında yer etmeye başlar ve bunu prensip haline getirir.  

Risk ve analiz; Kullanıcılar motosiklet ile gideceği yollar için önceden araştırma yapar ,gideceği yerlerin coğrafi yapısı, meteoroloji bilgileri ve hatta nerenin neyi meşhur ,nerede ne yenir,nerede konaklanır, bunları araştırır ve başına gelebilecek kötü hatıraları minimuma indirir, buda bireyin hayatına disiplini getirir.

Demem o ki motosiklet kullanmaları sizin korktuğunuz kadar ürkütücü değil, tam tersi onların gelişiminde öğretici en büyük etkendir, aile bireylerinize motosiklet kullanma demek yerine onları eğitim almaya ve güvenli sürüş için kendini yetiştirmeye teşvik etmelisiniz,  özgürlüğü yaşayabilmek için bazı eğitimler gereklidir.

Bu eğitimler sadece ehliyet ve motosiklet değil hatta hangi trafik işaretinin neyi anlattığının önemi kadar birde ,motosiklet ekipmanlarının doğru kullanımı ve doğru bakımları ayrı önem taşır.

Bu eğitimler kimi zaman başkalarının tecrübelerine kimi zamanda anlık olarak kendi tecrübelerimizle gelişir. Onlara  özgürlük hissinin motorsiklete binmekle tamamlandığını, işin keyfini ve hedefe ulaşmanın sabır ve tecrübelere dayandırılarak ortaya çıktığını anlatsak…

Öncelikle endişelerini gidermeye yönelik güvenli sürüşün öneminden bahsederek hem onların önyargılarını yenmelerine yardımcı oluruz, hemde sürüş esnasında arkamızda ailemizin bizim destekçimiz olduğu rahatlığı ile harika anlar yaşarız.

Sanırım güvenli sürüşün en önemli şıkkı bu 🙂 Ve son sözlerimde üzerimize düşeni bir kez daha vurgulamak istiyorum motosiklet hakkında size soru soranlara sabırlı bir şekilde teşvik edici cevaplar verin, böylece ülkemizde motosiklet kullanımı yaygınlaşacak ve motosiklet sürücüleri trafikte hakettiği saygıyı görecektir.  

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere..