BMW, 1800 cc’lik bir boxer twin üreteceğini ve dışardan bir tasarım firması ile çalışmak yerine şirket içinde tasarlanarak üretilecek olan ilk konsept motosikletini duyurdu: Karşınızda BMW R18.

BMW, konsept bakımından Harley-Davidson’a benzeyen, tamamen yeni ve şık bir klasik motosikleti R18’de dikkat çekiyor. Bu girişim ile BMW, tasarımcılarının ve mühendislerinin neler yapabileceğini kanıtlamak istiyor. Toplam şaft eksikliğinden balık kuyruğunun bitişine kadar, motosikletin her bir detayı titizlikle düşünülmüş.

BMW Motorrad Tasarım Müdürü Edgar Heinrich, “Bu motosikletin en hızlı olma iddiasının bulunmadığını belirtti. Heinrich bu motoru dijital çağda analog bir yayın yapmaya benzetiyor. BMW, zengin bir ikonik motosiklet geçmişine sahip ve güçlü tasarım özellikleriyle adından söz ettirmeyi başarmış bir marka.

BMW Konsept R18, 1800cc

BMW, 2004 yılında R1200C’in seriden düşmesiyle ilk kez klasik motor piyasasına geri döndüğü gerçeğini gizlemiyor ve bu seriye getirdiği yeni bakış açısının adı Yeni R1800 serisi.

Konsept R18, İtalya’daki Villa d’Este concours etkinliğinde tanıtıldı ve yeni motorun tasarımı açıkça gösterildi. R18, BMW’nin bizzat tasarladığı ve bu nedenle motosikletin bitmiş halini temsil eden resmi bir BMW konseptidir.

Şu anda, motor ana odak noktası. 1800cc boksör, pushrod kumandalı vanalar ve hava soğutması, retro teknolojisine sahip. Hava soğutması ve itme valfi dişlisinin öne çıktığı nokta, düşük ayarlı motorların su soğutmalı, tepegöz kam eşdeğerinden daha hafif ve küçük olmasını sağlar.

Pushrod tasarımının sağladığı küçük silindir kafaları özellikle önemlidir. Büyük 900 cc’lik silindirlere cıvatalanmış kam başları viraj alma boşluğunu azaltıyor ve genel olarak hantal bir görüntü veriyor.

Motorun ana dökümleri, rocker kapakları ve silindir kafaları, bu yılın başlarında Almanya’da test edilen BMW’nin gerçek R1800 klasiğinin prototipleriyle mükemmel bir uyum sağlıyor.

Concept R18, 2016’da Villa d’Este’de gösterilen R5 Hommage ile çok benzer bir estetiği paylaşan saf bir retro makinedir. Üretim modelinde yakıt enjeksiyonlu iki adet Solex karbüratör, Bluetooth kiti ve birinci sınıf elektronikler bulunacak.