GELDİ BAHAR AYLARI

Selam pedaldaşlar ! Sizlere uzun zamandır bahsetmek istediğim ancak fırsat bulup yazamadığım bir konudan bahsetmek istiyorum. Malum yaz aylarının yaklaşması ile birlikte iki tekerci arkadaşlar yollara düşmeye başladı. Durum böyle olunca ben de olası kazaların önüne geçebilmek için bir nebze de olsa insanları bilinçlendirmek amacıyla bizim de çorbada biraz tuzumuz olursa ne mutlu diye düşünerek bu konuya değinmek istedim.  

Öncelikle kelime anlamı olarak kaza ”can ya da mal yitimine neden olan kötü olay” demektir. Kaza bazen insan, bazen teknik, bazen de doğa kaynaklı olabilir. Kimi zaman ne kadar önlem alırsanız alın kazadan kaçamayabilirsiniz.. Bu gibi durumlar için elbette yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak TÜİK verilerine göre trafik kazalarının %89 gibi büyük kısmı sürücü hatalarından kaynaklanır. Bu verilerde bisikletli trafik kazası ayrımı yok tabi ki ama genel olarak bu demektir ki, trafik kazalarının çok büyük bir kısmını kendi sorumluluklarımızı yerine getirerek ortadan kaldırabiliriz.

Peki bu sorumluluklar nelerdir? Bir çoğumuzun aslında bildiği, daha azınlıkta olan bir çoğunluğunda bilip uygulamadığı, klasik, basit, uygulanabilir kurallar aslında! Kask takmak, bisiklet yollarını kullanmak, gerekli güvenlik ekipmanlarını kullanmak, dikkat vs. İğneyi Kendine… Her şeyden önce özellikle dikkatimi çeken detay, çoğu arkadaşın kullanmadığı bisiklet yolları!!! Bisiklet yollarımızın sayısını artırabilmek adına zaman zaman ülke genelinde turlar düzenliyor, basın açıklamaları yapıyor,  ilgili belediye birimlerine dilekçe, şikayet ya da mail yoluyla ulaşarak bu konuya dikkat çekmeye çalışıyoruz. Ancak görüyorum ki, bazılarımız bu denli emek harcayıp farkındalık oluşturmaya çalışırken, çoğunlukta olan grup ise bisiklet yollarını kullanmıyor.  

Sebebini sorduğumda ise; – Bisiklet yolunda istediğimiz hızlara çıkamıyoruz. – Yayalar oraları işgal etmiş durumda, bisiklet sürmek ne mümkün! – Abi motorlu taşıtlar bize saygı göstermiyor ki bisiklet yollarının giriş çıkışları hep otopark! şeklinde cevaplar alıyorum. Evet doğru.Bisiklet yolları gerek yayalar, gerek diğer taşıtlar tarafından işgal edildiğinden bazen istediğiniz hıza çıkmayı bırakın, bu yollarda bisiklet sürmek dahi çok zor olabiliyor.   Ancak unutmayın  arkadaşlar!!! Bu yolların sadece bisikletlere ait olduğunu insanlara işlemek, farkındalık yaratmakta bizim görevimiz. Bu bilinci insanlara aşılamalıyız. Gerektiğinde saygı çerçevesinde uyarmalı, onlara kısa açıklamalar ile bisiklet yollarının bize ait olduğunu kabullendirmeli ve bir şekilde bisiklet yollarını mutlaka ama mutlaka kullanmalıyız.

Nelere Dikkat Etmeli??? Kazaları azaltmanın ikinci önemli adımı da ”DİKKAT”. Arkadaşlar unutmayın ki trafikteki her sürücü bizim gibi birer insandır.Dalgınlık, yorgunluk gibi birçok nedenden ötürü karşı tarafında hata yapabileceğini ve bu hatanın çok büyük kayıplara neden olabileceğini hiçbir zaman göz ardı etmeyin.

Olası hataların önüne geçebilmek adına, mutlaka kendinizi güvenceye alarak ilerleyin ve daima karşı taraf ile güvenli mesafeyi koruyun.Örneğin; sağ şeritte araçların park etmiş olduğu bir yolu kullanıyorsanız, her an bir aracın kapısının açılabileceğinin farkında olarak, park etmiş araçlar ile aranıza güvenli mesafe bırakın.

Bisikleti bireysel olarak değil grup halinde sürüyorsanız, gruptaki diğer bisikletliler ile de güvenli uzaklıkta kalarak yola devam edin. Bisiklet yollarının olmadığı yollarda araçlara arkadan da gerekli uzaklıkta kalmayı unutmayın! Özellikle gece sürüşlerinde mutlaka ön ve arka aydınlatmalarınızı kullanın! Tüm bunları yapmak bile kaza ihtimalini sıfıra indirmeyeceğinden kask, eldiven gibi koruyucu donanımlarınızı daima kullanın ki, olası bir kazadan en az hasarla çıkın. Özellikle kask kullanımının hayati önem taşıdığını aklınızdan çıkarmayın ve kısa mesafede olsa kaskınızı kafanızdan asla çıkarmayın.

Adı üzerinde kask!!!

Kaza Anında Seni Korur !

      Hep birlikte kazasız belasız keyifli bir yaz sezonu geçirmek dileğiyle… Bol pedallı günler..!